XL Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2017 - rozstrzygnięte

Uczniowie ujskiej podstawówki po raz kolejny nie zawiedli. 27-go kwietnia 2017 roku uczestniczyli w Powiatowym Turnieju BRD dla szkół podstawowych. Naszą gminę reprezentowali: Julia Strógarek, Małgorzata Tyrańska, Krzesimir Bryszewski i Kewin Kossak. Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego to ogólnopolska impreza o wieloletniej tradycji, której celem jest rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie bezpiecznych i kulturalnych nawyków zachowań na drodze, znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych oraz popularyzowanie jazdy rowerem.  Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn z powiatu pilskiego.

Turniej składał się z czterech etapów. Pierwszy teoretyczny polegał na rozwiązaniu testu z przepisów ruchu drogowego. Drugim etapem był tor przeszkód. Na ustawionym torze zawodnicy musieli pokonać różne przeszkody popisując się perfekcyjną jazdą na rowerze. Etap ten wymagał dużej sprawności od uczestników, aby pokonać trudny tor. To był najtrudniejszy etap turnieju. Kolejna cześć to miasteczko drogowe. Ta część konkursu polegała na bezbłędnym przejechaniu na rowerze małego miasteczka, w którym znajdują się prawdziwe znaki drogowe. Uczestnicy musieli poza umiejętnością jazdy na rowerze wykazać się także znajomością przepisów ruchu drogowego w praktyce podejmując decyzje podczas jazdy. Nasi zawodnicy poradzili sobie z tym bardzo dobrze. Ostatnią częścią była pomoc przedmedyczna, w której uczestnicy musieli poradzić sobie z pozorowanym zdarzeniem - wypadkiem i praktycznym udzielaniem pomocy. Najmocniejszym ogniwem okazał się Krzesimir, który doskonale poradził sobie z zadaniem. Dzięki czemu nasza drużyna otrzymała za tą konkurencję najwięcej punktów z pośród sześciu drużyn. Po zakończeniu zadań przed ogłoszeniem wyników, jak co roku, na uczestników czekał ciepły posiłek w postaci bigosu z kotła harcerskiego.

Trzecie miejsce naszych reprezentantów to bardzo dobry wynik. Jesteśmy dumni z ich postawy i serdecznie gratulujemy uczniom osiągniętego wyniku. Nasi uczniowie otrzymali puchar, dyplom i nagrody książkowe.

Dziękuję bardzo serdecznie za pomoc w dowozie i odbiorze z miasteczka drogowego uczniów, celem przygotowania się do turnieju - Mamom Julii i Małgosi.

Mirosława Lorczyk